Loading...

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad mestom Trenčín. Je najrozsiahlejším a najzrenovovanejším hradom z obranného komplexu strážnych hradov Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.

Strategickú polohu hradu dokumentuje nápis na hradnej skale, ktorý potvrdzuje pobyt rímskych légií pri Laugaríciu v roku 179 n. l. Kamenný hrad vznikol na temene brala na mieste bývalého hradiska v 10. storočí. Koncom 13. storočia sa dostal do majetku v tom čase najmocnejšieho uhorského šľachtica Matúša Čáka, ktorý si hrad vybral za svoje sídlo, z ktorého ovládal veľké územia, podľa čoho sa začal nazývať Matúš Čák Trenčiansky – „pán Váhu a Tatier“. Za jeho panstva sa uskutočnila významná výstavba viacerých hradných objektov. Po Matúšovej smrti patril hrad až do konca 15. storočia uhorskému panovníkovi. Koncom 15. storočia získal hrad spolu s mestom Štefan Zápoľský. Vlastníci hradu postupne hrad dobudovávali a uskutočnili viaceré prestavby pôvodných objektov hradu. V roku 1790 sa v meste rozšíril požiar, ktorý zachvátil aj hrad.

Od konca 50-tych rokov minulého storočia sa uskutočňuje komplexná obnova a konzervácia hradu. Obnovené objekty sa využívajú na muzeálne účely a pre expozície.

 tren

Virtuálna prehliadka

Prejdite sa po hrade z tepla Vášho domova. Klikni Tu

Najbližšie udalosti

There are no upcoming udalosti at this time.

Kategorie


Prihláste sa na odber noviniek ...