„História, ktorá nás spája“

Spoznajte strastiplný príbeh mladej Kataríny z rodu Stiborovcov a pomôžte jej získať späť jej neprávom odobraté panstvo.

Projekt Tri kľúče pre Katarínu ste mohli podporiť aj prostredníctvom platformy Startlab.

O čom hovorí história?

Keď v roku 1434 zomrel vojvoda Stibor ml., zanechal po sebe jedinú dedičku, ešte neplnoletú dvanásťročnú Katarínu. Určil troch vykonávateľov svojho závetu: maršálka Adama Besa z Rohowa, Jakuša z Mozurowa a Paška z Jablonia. Poveril ich, aby sa postarali o všetky rodinné majetky a o jeho jedinú dcéru, kým nebude plnoletá.

Peniaze a listiny boli uložené v truhlici na Beckove a zabezpečené troma zámkami. Každý z kastelánov mal jeden kľúč, aby ani jeden bez vedomia druhého nemohol s nimi disponovať. Okrem toho bola každá listina vyhotovená v troch exemplároch a uložená na troch hradoch: Beckov, Čachtice a Plavecký hrad.

Hrad beckov - foto

28.-29.3.1435 zasadla v Bratislave kráľovská rada, ktorá mala rozhodnúť o závete Stibora mladšieho. V neprítomnosti kráľa Žigmunda bol proces zmanipulovaný a práva Kataríny boli spochybnené. Pre dievčinu to bola zlá doba. Krátko po smrti otca bola nútená opustiť svoje rodné sídlo a stratila nárok na väčšinu svojich majetkov.

Uvedomoval si kráľ Žigmund krivdu, ktorá bola vykonaná na zákonnej dedičke Stiborovských majetkov? Musel vedieť, že argumenty jeho zákonného zástupcu na súde sa nezakladajú na pravde. Ako sa príbeh mladej Kataríny vyvíjal, sa môžete dozvedieť, ak sa spolu s nami ponoríte do histórie hradu Beckov, Čachtice a Plaveckého hradu a počas leta 2019 pomôžete Kataríne obhájiť jej práva ako jedinej a právoplatnej dedičky Stiborovských majetkov.

Čo bude vašou úlohou?

Je to jednoduché. Aby ste pomohli Kataríne zvrátiť jej osud, budete musieť navštíviť troch kastelánov Beckovského hradu, Čachtíc a Plaveckého hradu. Každý z nich má listinu od kráľa. Jej kópiu vám dá. Aby ste mladej šľachtičnej pomohli otvoriť truhlicu s rodinným pokladom a súčasne brány jej domova, budete musieť od každého z kastelánov získať jeden kľúč.

Kľúče získate:

Beckovský hrad – pokladňa hradu (denne od 9.00 do 18.00)

Čachtický hrad – pokladňa hradu (otváracie hodiny hradu na cachtickyhrad.eu)

Plavecký hrad – Kultúrny dom, Plavecké Podhradie č. 33
Otvorené od 10.00 do 19.00 počas víkendov a sviatkov.
Obecný úrad Plavecké Podhradie počas pracovného týždňa:
Pondelok:           08:00-12:30  13:00-16:00
Utorok:               08:00-12:30  13:00-16:00
Streda:                 08:00-12:30  13:00-18:00
Štvrtok:               08:00-12:30  13:00-16:00
Piatok:                 08:00-12:30  13:00-14:00

Listiny s kľúčmi a vaším kontaktom nám pošlite na adresu: Obec Čachtice, Malinovského 769, 916 21  Čachtice a na obálku napíšte heslo „Tri kľúče pre Katarínu“. Môžete tak vyhrať jednu z atraktívnych cien, ktoré nám venovali:

Kúria Beckov – víkendový pobyt s wellness
CK Motýľ – 100 € poukážka na akýkoľvek produkt z ich ponuky + balíček pivnej kozmetiky
KreaTivO Trenčín – Vzdelávací LEGO kurz v detskom centre KreaTivO
Panta Rhei – knihy pre každého
A ďalšie atraktívne ceny.

Koľko času budete mať?

Príbeh „Tri kľúče pre Katarínu“ otvoríme spoločným podujatím na hradoch Beckov a Čachtice 6.-7. apríla. Na získanie kľúčov budete mať celé leto a to, či sa vám podarilo napraviť krivdu spáchanú na Kataríne, sa dozviete 21. septembra, keď podujatie uzavrieme.

A to je všetko?

Zďaleka nie. Táto sezóna bude poučná, zábavná a aktívna. Umožníme vám stať sa napríklad „Kráľovským poslom“. Keď nás navštívite počas vybraných podujatí (Tri kľúče pre Katarínu 6.-7.4., Veľká noc 19.-22.4., Cyril a Metod 5.-7.7. alebo Festival dobovej kuchyne 21.9.) a napíšete list za pomoci nášho kaligrafa, ktorý prenesiete z hradu na hrad (Platí pre hrady Beckov a Čachtice), môžete za svoju službu získať Žigmundov dukát.

Putujte a spoznávajte s nami pomocou pútavého príbehu históriu našich predkov. Tešíme sa na vás už túto sezónu na hradoch Beckov, Čachtice a Plavecký hrad.