Celosezónna letná akcia Tri kľúče pre Katarínu je slávnostne ukončená a známe je aj meno celkového víťaza. V sobotu 21. septembra sa na hrade Beckov konal Festival dobovej kuchyne, ktorý bol zároveň aj záverečným programom venovaným tejto téme.

Podujatie prinieslo množstvo zaujímavých chutí a vôní, ktoré ste si mohli vychutnať v súťaži stredovekých kuchýň.  O vašu priazeň bojovali varešky historických skupín Via Castrum, Kompánia z Turca, Vir Fortis, Argenti a Wagus.

Zdroj: Via Castrum

Každý z návštevníkov získal  hodnotiaci hárok, do ktorého si značil hodnotenie jednotlivých ochutnávok. Chuťové poháriky turistov napokon najviac očarila skupina Via Castrum z Martina, ktorá si za odmenu odniesla vzácne Lesné sklo používané najmä v stredoveku.

Výhercovia z historickej skupiny Via Castrum. Zdroj: Facebook/Via Castrum

Umenie varenia dobových jedál však hodnotila aj odborná porota počas veľkolepej šľachtickej hostiny.  Za vrchstolom sedel vojvoda Stibor zo Stiboríc a jeho pani Dobrochňa, beckovský hradný kastelán a jeho choť a Kristína s Miroslavom z obce Melčice-Lieskové, ktorí vyhrali slávnostné stredoveké hodovanie v našej súťaži na Facebooku.

Ako predjedlo boli podávané pirohy nasladko (Vir Fortis) a nasledoval domáci vývar z bažanta a prepeličiek s pečeňovými haluškami (Argenti). Prvým hlavným chodom bolo famózne kura romanum s granátovým jablkom (Kompánia z Turca) a druhým hlavným chodom boli tajomne znejúce kurence mladé uhorským obyčajom (Via Castrum). Slávnostnú hostinu zakončili napokon vínové šišky z ľahučkého cesta podávané s tradičným koreneným vínom (Wagus).

Odborná porota hodnotila nielen kvalitu a vzhľad podávaných pokrmov, ale aj spôsob ich servírovania a prezentovania. Diváci popri tom mohli obdivovať aj stredovekú etiketu stolovania, a niektorí z nich tieto netradičné delikatesy mohli dokonca tiež ochutnať. A keďže podávané jedlá boli naozaj famózne, porota sa napokon rozhodla odmeniť všetky skupiny a napokon im udelila čestný Rád Stiborovej varešky.

Podujatie sprevádzalo množstvo zábavy, dobová hudba, škola tancov aj turnaj rytierov. Celý program moderoval skvelý Miro Kasprzyk, ktorý prítomných zabával svojím umením ako hradný šašo a kaukliar. Na záver privítal aj Katarínu z rodu Stiborovcov, ktorá verejne vylosovala víťazov v celosezónnej súťaži Tri kľúče pre Katarínu.

– stavebnica od HDV Copy – David J. (Beckov)
– vstupenka na hrad Čachtice na rok 2020 – Andrea K. (Nová Dubnica)
– vstupenka na hrad Čachtice na rok 2020 – Sofia S. (Ružindol)
– vstupenka na hrad Beckov na rok 2020 – Peter P. (Bratislava)
– vstupenka na hrad Beckov na rok 2020 – Viera K. (Plavecké Podhradie)
– týždenný pobyt v detskom tábore od Kreativo Trenčín – Alžbetka Z. (Bratislava – Jarovce)
– 2x antistresová omaľovánka od Panta Rhei – Miriama Š. (Bánov)
– 2x antistresová omaľovánka od Panta Rhei – Andrea K. (Nové Zámky)
– omaľovánka a pastelky od HDV Copy – Dušan B. (Bratislava)
– kniha od Panta Rhei – Kamila Š. (Trnava)
– kniha od Panta Rhei – Martin B. (Bratislava)
– 100 € poukaz od CK Motýľ + pivná kozmetika – Mária P. (Hlohovec)
– víkendový pobyt v novomanželskom apartmáne v Kúrii Beckov – Radka P. (Beckov)

Výhercom srdečne blahoželáme a tešíme sa na vás aj počas turistickej sezóny 2020 s ďalším zaujímavým programom!