Sezóna 2019 sa nezadržateľne blíži a kolektív zamestnancov Hradu Beckov intenzívne pripravuje program a mnohé novinky pre návštevníkov. Vzhľadom na priaznivé počasie otvárame hrad už cez víkend pred jarnými prázdninami v Trenčianskom kraji, tzn. už v sobotu 2. marca. Pre tých, čo s nami prídu na hrad privítať jar 8. marca počas sviatku MDŽ, bude pripravené varené víno a páni budú môcť svojim krajším polovičkám zakúpiť pekný kvet alebo kvetinovú ozdobu. V týždni bude hrad otvorený pre verejnosť v marci len od 4. do 8. 3., a to od 9.00 do 17.00. Posledný vstup bude o 16.30. Hrad si budete môcť pozrieť samostatne s textovým sprievodcom. Nasledovne počas víkendov v mesiaci marec už vám budú k dispozícii aj sprievodcovia vždy od 9.30 a nasledovne každú hodinu až do 15.30.

Z hľadiska programu sa sezóna 2019 ponesie v duchu viacerých noviniek, výročí a tém. Už 18. apríla si pripomenieme významného, svetovo uznávaného maliara a rodáka z Beckova Ladislava Medňanského. Pripravili sme výstavu reprodukcií jeho diel, v ktorých sa autor venoval najmä Beckovu.

Jednou z nosných tém pre rok 2019 bude príbeh mladej Kataríny, dcéry Stibora ml.: Po smrti otca sa o majetok neplnoletej šľachtičnej starajú traja kasteláni (Beckov, Čachtice, Plavecký hrad). Rodinné poklady sú uschované v truhlici na hrade Beckov a uzamknuté troma kľúčmi. Každý z kastelánov má jeden. Obdobne aj donačné listiny na majetky rodu sú zhotovené v troch kópiách. V neprítomnosti kráľa Žigmunda Luxemburského však kráľovská rada rozhodne, že nárok mladej Kataríny je neoprávnený, a tak prichádza o väčšinu svojho dedičstva. Príbeh však má do istej miery šťastný koniec. Tri roky po tejto udalosti, kráľ na smrteľnej posteli daruje hrad Beckov Pavlovi Bánfimu s podmienkou, že si musí vziať za ženu Katarínu. Tá sa tak vracia domov, do rodinného sídla Stiborovcov, na Beckovský hrad. Na základe tohto príbehu sme pre návštevníkov pripravili rôzne programy a podujatia, pre dospelých napríklad otváracie podujatie „Tri kľúče pre Katarínu“ (6. – 7. apríla) alebo záverečné podujatie „Festival dobovej kuchyne“ (21. septembra). Pre deti potom najmä počas leta rôzne animačné programy, medzi nimi aj hranú prehliadku hradu.

Novinkou, ktorá prinesie symbolické spojenie troch hradov (Beckov, Čachtice a Plavecký hrad), je program pod názvom „História, ktorá nás spája“. Úlohou návštevníkov bude navštíviť troch hradných kastelánov a poskladať z ich daru listinu, ktorou mladej Kataríne prinavrátia jej dedičstvo. V prípade, že nám do 21. septembra úspešní pútnici zašlú všetky tri časti listiny, zaradíme ich do žrebovania o atraktívne ceny.

Minulý rok sme v rámci programu prezentovali zapožičanú výstavu drakov a drakobijcov. Tento rok sme stavili na vlastné zdroje a v dvoch pivničných priestoroch Západného paláca a jedného v donjone umiestnime výstavu stredovekého kúpeľníctva, lekárstva a hygieny. Výstava bude mať figurálnu časť, ukážku rôznych rekvizít, množstvo zaujímavých informácií a súčasne aj interaktívne časti, ktoré pobavia a v prípade úloh aj potrápia nielen deti, ale aj dospelých.

Už v mesiaci jún sa návštevníci budú môcť opäť tešiť na projekt hradného hospodárstva, ktoré bude tohto roku umiestnené v priestore dolného hradu pri Veľkej delovej bašte. Počas mesiacov júl a august pribudnú sokoliarske vystúpenia na dennej báze. Od júna do augusta bude v tomto priestore zároveň fungovať jazda na poníkovi, hrnčiarska dielňa a špecializovaná prehliadka s kŕmením zvieratiek. Vo vybraných termínoch aj kováčska a sviečkárska dielňa. Už tradične sa počas víkendov môžu návštevníci tešiť aj na lukostreľbu na hornom hrade. Kompletný a podrobný program podujatí si môžu návštevníci pozrieť na našich stránkach alebo na Facebooku Hradu Beckov.

Nesmieme opomenúť zaujímavý projekt, ktorý vznikol v spolupráci s františkánskou rehoľou a správou evanjelickej fary v Beckove. Počas podujatia nazvaného „Sakrálna cesta po Beckove“ budú sprístupnené jednotlivé kostoly (evanjelický, farský a kláštorný), ako aj priestor, kde sa v minulosti nachádzala synagóga, cestou na hrad židovský cintorín a na záver hradná kaplnka s Beckovskou madonou. Tento sprevádzaný produkt cestovného ruchu bude k dispozícii na objednávku alebo v rámci vybraných podujatí počas roka a srdečne budú vítaní nielen návštevníci Beckova, ale aj Beckovčania. Pevne veríme, že si z našej bohatej ponuky vyberiete. Tešíme sa na vašu návštevu!