Na hrade Beckov to žije aj v októbri! Celý areál sa zahalil do jesenných farieb, pribudla tu výzdoba, a dokonca aj nová expozícia. A pre našich malých návštevníkov sú pripravené aj špeciálne úlohy. 

Hrad Beckov v roku 2020 navštívilo už 65 000 turistov. Turistická sezóna však ešte ani zďaleka nekončí a pre návštevníkov je pripravených viacero noviniek a zaujímavostí.

Tekvicová výzdoba vás prevedie celým areálom hradu Beckov. foto: Hrad Beckov

Začiatkom októbra sa areál hradu zahalil do jesenných farieb a pribudla v ňom aj naša tradičná tekvicová výzdoba. Tú tento rok navyše obohatila tvorba detí zo Základnej školy Jozefa Miloslava Hurbana v Beckove, ktorým touto cestou srdečne ďakujeme za pomoc a skrášlenie nášho hradu. Ich výrobky budete môcť obdivovať predovšetkým na dolnom nádvorí pri hospodárskych budovách, ale natrafíte na ne aj v ďalších zákutiach hradu.

Do zdobenia sa zapojilo aj viacero zamestnancov hradu, vďaka ktorým v hornom areáli vznikla nová expozícia. Tá prezentuje plody jesene, ukážky dobového stolovania a ľudovú kultúru spojenú s obdobím dušičiek.

Deti zo ZŠ Beckov vytvorili aj takúto jedinečnú jesennú výzdobu. foto: Hrad Beckov

Okrem novej expozície objavíte v areáli hradu výstavu stredovekého kúpeľníctva a konzervovania potravín. V priestoroch Priečneho paláca sú vystavené obrazy beckovského rodáka Ladislava Medňanského, ktorý patrí medzi najvýznamnejších uhorských maliarov. Tešiť sa môžete aj na drevenú sochu draka Blundusa, ktorý stráži hradnú studňu, v kaplnke objavíte aj sochu krásnej madony a obdivovať môžete aj kováčske rekordy či expozíciu archeologických nálezov z Beckovského hradu.

Deti riešia úlohy hradu Beckovského. foto: Hrad Beckov

To však nie je ani zďaleka všetko. Pre malých návštevníkov je pripravený nový pracovný list. Špeciálne úlohy hradu Beckovského vás naučia pracovať so starými uhorskými mierami, no odhalia vám aj zaujímavé architektonické prvky nášho hradu. A popri tom sa počas víkendov môžete tešiť aj na tradičné remeselné stánky a dobovú hudbu, ktorá vyzdvihne atmosféru stredovekého hradu Beckov.

Deti zo ZŠ Beckov vyrobili aj takúto výzdobu. foto: Hrad Beckov

Pokyny pre návštevníkov

Počas mesiaca október bude hrad otvorený pre verejnosť každý deň od 9:00 do 17:00, pričom posledný vstup do areálu je možný najneskôr o 16:30. Vzhľadom na aktuálnu situáciu spojenú s novým koronavírusom sa hrad Beckov rozhodol zrušiť všetky plánované podujatia a prijať nasledovné opatrenia:

  • vstup a pobyt v areáli hradu (v interiéri aj exteriéri) je možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka); táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov v hradnom bufete
  • pri vstupe do hradu a pri kontakte s naším personálom použite pripravenú dezinfekciu
  • pri platbe vstupného preferujeme bezkontaktnú platbu kartou
  • zachovávajte odstupy v radoch osôb minimálne 2 m (to neplatí pre osoby žijúce v jednej domácnosti)
  • vzhľadom na platný zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť ľudí sme sa rozhodli počas víkendov zrušiť organizované prehliadky so sprievodcom, a to až do odvolania
  • počas víkendov (pozn. vždy o pol, čiže prvýkrát o 9:30 a posledný o 15:30) bude pre turistov pripravená zvuková nahrávka, ktorá vám priblíži históriu a zaujímavosti stredovekého hradu Beckov, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s KOCR Trenčín región
  • turisti si môžu areál hradu prejsť samostatne vďaka plániku, ktorý obdržia na pokladni hradu
  • do hradných expozícií môže vstúpiť maximálne 1 osoba (alebo 1 rodina), a to na základe platného nariadenia 1 osoba na 15 m2

Ilustračná foto. zdroj: Hrad Beckov

Oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia bude viditeľne umiestnený pri vstupe do hradu Beckov aj na ďalších miestach v jeho areáli. Vopred ďakujeme za vašu ohľaduplnosť a že myslíte na bezpečnosť našich zamestnancov, ale aj ostatných návštevníkov hradu Beckov.

autor: Hrad Beckov