V Beckove sa budú čerti veseliť už 5.novembra od 18:00 do 21:00.
Čaká vás večer plný desu a zábavy s čertovsky strašidelnými krampusákmi, ktorí sa zlietli na hrad Beckov, by vymietli všetkých duchov, ďasov a iné bosorácke neplechy, čo nám tu po nociach šramotia.

Nejde o časované prehliadky, ale voľný pohyb po hrade okupovanom čertami a mátohami. Okrem krampusov sa môžete tešiť na čosi dobré pod zub aj na zahriatie z hradného bufetu. Pokladňa sa bude otvárať o 17:30, posledný vstup o 20:30.

Ale čo to ten krampus vlastne je zač?

Nechajme bokom súčasnosť a vráťme sa nejaké to storočie do minulosti, do časov kedy tradícia „krampus“ vznikala a bola živá.

Prvé písomné zmienky o tejto tradícii máme zo 16. storočia z alpského regiónu, ale predpokladá sa, že má ešte predkresťanský pôvod, podobne ako mnohé naše folklórne zvyky – pálenie Moreny, veľkonočné tradície, dožinky, zvyky spojené so svätou Luciou a mnohé, mnohé ďalšie. Krampus, teda mladí muži oblečení v drevených maskách a kožušinách, sprevádzali sv. Mikuláša – rachotili reťazami, robili šarapatu a strašili ľudí v procesiách a podľa zvykov mali neposlušným deťom dávať za „odmenu“ uhlie – presne tak ako naši čerti.

V 19. storočí sa veľmi populárnymi stali „Krampuskarten“ – humorné zimné pohľadnice s krampusom, ktorý straší neposlušné deti, doplnené a zábavné rýmovačky. No a v 20. storočí sa postupne globalizoval a stal súčasťou zimných tradícií aj mimo svojho pôvodného regiónu.

Dnes tak vzniká množstvo skupín, často nadšencov, ktorí si masky vyrábajú vo vlastnej réžii podľa „tradičných receptúr“, v snahe vdýchnuť tak tejto čarovnej tradícii nový život.

A aká bola funkcia krampusov v predkresťanských časoch? Dnes už ťažko s istotou povedať, dá sa však ľahko predpokladať, že podobne ako obdobné zimné zvyky v rôznych častiach Európy, aj krampus sa spájal s obdobím zimného slnovratu a očistou od zlých síl v tomto období. V duchu príslovia klin sa klinom vybíja – muži v strašidelných maskách behali dedinou, aby zabavili ľudí a najmä odstrašili všakovaké zlé sily, ktoré sa za dlhé zimné noci nahromadili v tmavých zákutiach, krikom, rachotom a všakovakými neplechami. Podobne ako napr. naše fašiangové sprievody – ostatne medzi tradičné slovanské masky patrili aj rohaté a huňaté strašidlá.

Vidíme sa piateho novembra.

Vstupenky online si môžete zakúpiť tu alebo na mieste.

Vstupné:
8 € základné
5,5 € deti, seniori, ZŤP

Vekové obmedzenia: ideálne nad 12 rokov, deti 1. stupňa ZŠ a mladšie – na zodpovednosť rodičov – treba zvážiť nakoľko sa naozaj radi boja.