Dátum/čas
Date(s) - 25/10/2019
18:00 - 21:00

Kategórie


Počas dní zimného slnovratu, keď sa skracuje deň a predlžuje noc, na hrad Beckov prichádzajú jedny z posledných stríg na našom území.

Pripravili sme si pre vás zábavné, poučné, ale aj trochu strašidelné predstavenie.

Ak sa chcete dobre zabaviť, trochu báť a niečo dozvedieť o tradíciách spätých so Stridžími dňami, tak príďte na hrad Beckov vo večerných hodinách 25. a 26. októbra. Od Kataríny (25.11.) po Tomáša (21.12.) sa tešili priaznivým podmienkam pre svoje pôsobenie rôzne bytosti a sily, ktoré sa spájali skôr s negatívnymi magickými energiami. Nie nadarmo sa hovorilo, že keď víťazí tma nad svetlom, je to dočasné víťazstvo zla nad dobrom.

Na ochranu sa používali prostriedky ochrannej mágie (magické rastliny), ochranné znaky (kríž, kruh), symbolické úkony (obchádzanie), masky a hluk, ktoré mali zahnať tieto zlé sily. Neskôr sa predstavy zredukovali na ochranu pred strigami (bosorkami) škodiacimi najmä dobytku. Z týchto predstáv sa zachoval napríklad zákaz vstupu cudzej ženy do domu a dvora, jedenie cesnaku a natieranie dverí cesnakom, obchádzanie domu so svätenou vodou a okurovanie ľudí a dobytka uhlíkmi.

Tešiť sa môžete na zlet posledných známych bosoriek na území Slovenska. Bylinkárku s vareným lektvarom, ktorý vám dodá energiu proti negatívnym silám zla. Tradície späté s obdobím zimného slnovratu nám predstavia mládežníci z folklórnej skupiny Trúfalci.

Predpredaj vstupeniek na predstavenie:

Počet vstupeniek na jedno predstavenie je limitovaný do 100 osôb.
Odporúčaný vek je od 10 rokov.

Predstavenia o 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.

Cena vstupného:
Dospelí: 5 €
Deti, študenti, dôchodcovia, ŤZP: 3,50 €