Loading...

Povesti

O minulosti hradu sa medzi ľudom rozprávali viaceré povesti. Podľa jednej z nich vraj dal hrad postaviť Stibor pre svojho šaša Becka. Raz po dlhej poľovačke unavený knieža Stibor oddychoval neďaleko brala, týčiaceho sa k oblohe. Všetci z jeho družiny sa ho snažili rozveseliť, no márne. Podarilo sa to až jeho dvornému šašovi Beckovi. Stibor v dobrej nálade mu sľúbil splniť každé jeho želanie. Na prekvapenie všetkých si šašo Becko zažiadal postaviť na neďalekom brale hrad. Stibor svoje slovo dodržal a hrad dal postaviť. Keď bol ale hrad hotový, sa mu tak zapáčil, že v ňom chcel mať svoje sídlo. Šašovi povedal, že keď sa hradu vzdá, dá mu toľko zlata, koľko sám váži. Šašo súhlasil, ale s podmienkou, že hrad bude niesť jeho meno. Tak dostal hrad názov Beckov.

Ďalšia povesť hovorí, ako dal hradný pán zvrhnúť zo skaly jedného zo svojich sluhov za to, že poranil jeho obľúbeného psa, chrániac pred jeho útokmi svoje deti. Pri páde zo skaly sluha pred svojou smrťou ešte zakričal, že sa stretnú „do roka a do dňa!“ Jeho kliatba sa splnila. Presne po tom čase spiaceho hradného pána uštipla do oka vretenica, a ten sa oslepený v šialenstve zrútil na tom istom mieste do priepasti.

Aj keď skutočná história hovorí niečo iné, než rozprával medzi sebou pospolitý ľud, povesti dokresľujú obraz hradu dodnes.

Virtuálna prehliadka

Prejdite sa po hrade z tepla Vášho domova. Klikni Tu

Najbližšie udalosti

There are no upcoming udalosti at this time.

Kategorie


Prihláste sa na odber noviniek ...