Dátum/čas
Date(s) - 10/09/2022
9:00 - 18:00

Kategórie


Pri príležitosti sviatku gramotnosti sa vydáme na cestu stredovekého písomníctva. Prostredníctvom workshopov z dielne študentov ŠUP Banská Štiavnica si budete môcť sami vyskúšať, ako sa tvorili knihy pred vznikom kníhtlače – od používaných materiálov a nástrojov, cez písmo a ilustrácie až po kníhviazačstvo, či reštaurovanie starých písomností dnes. Cestu dielňou stredovekého pisára, na konci ktorej budete mať vlastnoručne vytvorenú knižku. A okrem toho sprievody, lukostreľba a remeselná tvorba.
Podujatie je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2022.

Cesta dielňou stredovekého pisára:

1. Spracovanie pergamenu (ukážky jeho spracovania v jednotlivých štádiách)
2. Kaligrafia – praktické ukážky písanie na pergamen a ručný papier
3. Výroba knižného bloku – šitie knižného bloku, knižné drevené dosky
4. Reštaurovanie knižnej väzby

Hradné zvesti

Hradné brány sú v OKTÓBRI pre verejnosť otvorené utorok až piatok od 10.00 do 17.00 a 09:00 do 17:00 počas víkendov (posledný vstup o 16.30). Viac informácií o otváracích hodinách v časti INFO o hrade.

UZAVRETÁ VSTUPNÁ VEŽA
Strážna veža (objekt č. 2), v ktorej sa nachádza pokladňa, je z technických príčin uzavretá. Žiadame vás, aby ste do jej priestorov nevstupovali. Ďakujeme za vaše porozumenie.

Západný palác
V roku 2022 budú prebiehať rekonštrukčné práce v západnom paláci.

Hrad je pre návštevníkov otvorený v bežnom systéme. Počas víkendov sa návštevníci dostanú k hradnej studni a drakovi Blundusovi. Počas celého týždňa môžu navštíviť priestory hradnej kaplnky, severného paláca, donjonu, stredného a dolného hradu.

Na hrade sú sociálne zariadenia, bufet ako aj suveníry.